CEO Sam Altman Resmen OpenAI Yönetim Kuruluna Geri Getirildi

Kasım 2023’te üretken yapay zeka şirketi OpenAI yönetim kurulu ani bir kararla CEO ve kurucu ortak konumundaki Sam Altman’ı kovmuş ve onu yönetim kurulundaki görevinden aldı. Daha sonra çoğu çalışanın Altman’ın yanında yer alması ve onu geri getirmek için çaba sarf etmesi ile OpenAI beş günün sonunda Altman’ı CEO olarak geri çağırdı ve onu kovma yönünde oy veren yönetim kurulu üyeleri ayrılmayı kabul etti.

OpenAI, kaos dolu bu beş gün içinde olup bitenlere ilişkin bir soruşturma yürüteceğini söyledi ve Cuma günü geç saatlerde, soruşturmayı yürüten üçüncü taraf grubun çalışmalarını tamamladığını duyurdu. Sonuç olarak Altman’ın şirketin yönetim kuruluna geri getirilmesine karar verildi. Ek olarak yönetim kurulu, Altman’ı OpenAI CEO’su ve Greg Brockman’ı da Başkan olarak tutmaya devam etme konusunda “tam güvenini dile getirdi”.

Blog yazısında ayrıca üç yeni yönetim kurulu üyesinin eklendiği duyuruldu. Bunlar, Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın eski CEO’su Dr. Sue Desmond-Hellmann, Sony’nin eski EVP’si ve Genel Danışmanı Nicole Seligman ve Instacart’ın şu anki CEO’su Fidji Simo oldu.

OpenAI, şirketin işleyişine bazı iyileştirmeler ekleyeceğini söyledi. Bu, yeni kurumsal yönetim ilkelerinin eklenmesini, anonim bir ihbar hattını ve daha fazlasını içeriyor.

OpenAI, Altman’ın Kasım ayında işten çıkarılmasına ilişkin soruşturmaya gelince, konuyu inceleyen üçüncü taraf grup WilmerHale’in, şirketin yönetim kurulunun önceki üyeleri ve diğerleriyle ‘düzinelerce görüşme’ gerçekleştirdiğini ve 30.000 belgeyi incelediğini söyledi.”

Sonunda blog yazısı, WilmerHale’e göre önceki yönetim kurulu üyeleri ile Altman arasında bir güven eksikliğinin oluştuğunu belirtti: “WilmerHale, önceki Kurulun kararını kısaltılmış bir zaman diliminde, kilit paydaşlara önceden bildirimde bulunmaksızın ve tam bir soruşturma yapılmadan veya Bay Altman’a önceki Kurulun kaygılarını dile getirme fırsatı vermeden uyguladığını tespit etti.

WilmerHale, OpenAI’ın önceki yönetim kurulu üyelerinin Altman’ı kovmak için “geniş takdir yetkisi dahilinde hareket ettiğini” ancak “davranışının görevden alınmasını gerektirmediğini” söylediğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x