Prenses üniversiteden mezun oldu

Anne ve babasının tek çocuğu 22 yaşındaki Japon Prenses Aiko, Tokyo’daki Gakushuin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde 4 yıllık öğrenim dönemini tamamladı.

Prenses Aiko mezuniyet töreni için açık pembe renkte ve uzun kollu yerel furisode kimono kıyafeti ile lacivert renkte pileli hakama eteği giydi.

Mezuniyetine yönelik açıklama yapan Aiko, “Üniversite hayatımın dört yılına dönüp baktığımda her günümün zengin ve öğrenmeyle dolu olduğunu görüyorum. Ayrıca harika öğretmenler ve arkadaşlarla tanıştığım için mutlu ve minnettarım” dedi.

Mezuniyet tezi olarak, 12. yüzyıl tanınmış Japon şairlerden Prenses Şokuşi’nin klasik Waka şiirleri üzerine hazırladığı çalışmasına değinen Aiko, “Waka şiirlerinin güzelliğinden ve yorum çeşitliliğinden etkilendiğini” belirtti.

KIZILHAÇ’TA ÇALIŞACAK

Nisan ayından itibaren Japon Kızılhaç Topluluğu’nda çalışacağı döneme atıfta bulunan Aiko, “İmparatorluk Ailesi üyesi olarak hem resmi görevlerimi hem de topluluk içindeki faaliyetleri yerine getirerek topluma katkıda bulunmak istiyorum” dedi.


TOPLULUĞUN ONURSAL BAŞKANLIĞIMI MASAKO ÜSTLENİYOR

İmparatorluk İşleri Ajansı’nın (Kunaicho) açıklamasında Aiko’nun, Japon Kızılhaç Topluluğunda nisandan itibaren sözleşmeli olarak işe başlayacağı bildirilmişti.

Mesai koşullarına yönelik detay verilmeyen Aiko’nun, topluluğun, başkent Tokyo’nun Minato bölgesindeki merkezine gidip geleceği bildirilmişti.

Japon Kızılhaç Topluluğunun açıklamasında, Japon Prenses’in, mesaisinde “rahat çalışabilmesine yönelik kapsamlı hazırlıklar” yapılmasının planlandığı aktarılmıştı.

İsviçre merkezli Uluslararası Kızılhaç Komitesinin Japonya’daki ayağı olan Japon Kızılhaç Topluluğunun onursal başkanlığını, Aiko’nun annesi, Japonya İmparatoriçesi Masako üstleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x